Telefon

+22 651 72 56

Email

biuro@silog.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 16:00

Proteiny, emolienty i humektanty. Równowaga PEH dla Twoich włosów

Emolienty, humektanty, proteiny… co to jest, i jak rozpoznać które kosmetyki je zawierają? Wytłumaczymy, o co chodzi z najważniejszymi składnikami kosmetyków do włosów i w jaki sposób dobierać je umiejętnie. Dowiedz się, jak zachować równowagę PEH!

ZOBACZ WSZYSTKIE PRODUKTY

Emolienty, humektanty i proteiny to najważniejsze składniki, jakie znajdziemy w preparatach przeznaczonych do mycia i stylizacji włosów. Szampony, maski, produkty do stylizacji – to tylko niektóre produkty, które w składzie zawierają właśnie te elementy. Każdy z nich wykazuje inne działanie, dlatego też znajomość ich działania pozwoli Ci lepiej dobierać kosmetyki i sprawić, że Twoje włosy znów będą zdrowe i pełne blasku!

Emolienty, humektanty, proteiny – czym są?

Włosy każdego z nas różnią się od siebie – nie tylko wyglądem, ale też podatnością na przyjmowanie różnych substancji. To, co dla jednych włosów będzie dobrym wyborem, dla innych może okazać się kompletnie nietrafione. Przykładowo grube, naturalnie zdrowe włosy na szampon ze zbyt dużą ilością protein mogą zareagować splątaniem i napuszeniem. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji, dobrze zatem wiedzieć, jakie substancje dany kosmetyk zawiera. Czy są tam odżywcze proteiny, czy nawilżające humektanty.

Humektanty na włosy – siła nawilżenia

Humektanty to substancje, których zadaniem jest zapewnienie włosom odpowiedniego nawilżenia. Z tej grupy w kosmetykach najczęściej znajdziemy glicerynę, aloes, pantenol czy też niacynamid. Niedobór nawilżenia możemy poznać przede wszystkim po zmatowiałych i oklapniętych włosach. Preparaty z dużą ilością humektantów polecane są więc zwłaszcza tym osobom, których włosy łamią się i często przesuszają – nawilżacze mogą bowiem skutecznie zwiększyć ich objętość. Humektanty to substancje nawilżające. Jednak by woda pozostała we włosie, muszą zostać zabezpieczone emolientami.

Humektanty:

 • Aloes
 • Pantenol (Provitamina B5)
 • PANTOLACTONE
 • Gliceryna roślinna
 • Caprylyl glycol (Glikol kaprylowy)

Proteiny do włosów – czyli odżywienie i regeneracja

Główną funkcję, jaką spełniają proteiny do włosów, jest odbudowa struktury każdego włosa. Z tej grupy najczęściej stosowane są przede wszystkim keratyna, kolagen, a także jedwab. Proteiny wypełniają mikrouszkodzenia, sprawiając, że włosy odzyskują blask i stają się grubsze. Z drugiej strony nadmierne „przeproteinowanie” włosów doprowadzi do ich spuszenia – zwłaszcza u osób stosujących kilka proteinowych preparatów naraz.

Proteiny mają różną wielkość cząsteczek. Dobieramy je według porowatości włosów. Kosmetyki zawierające proteiny powinny również posiadać składniki z grupy humektantów, aby uzyskać najlepszy efekt i równowagę w pielęgnacji włosów.

Proteiny:

 • Koncentrat białka z pszenicy
 • Koncentrat białka z ryżu
 • Koncentrat białka z kukurydzy
 • Proteiny sojowe (hydrolizowane białko)

 

Emolienty do włosów – czyli powłoka

Trzecią grupą składników, które znajdziemy w preparatach do włosów, są emolienty: przykładowe substancje to m.in. lanolina, parafina, naturalne oleje i woski. Emolienty na swój sposób zmiękczają włosy, zatrzymując obecną w nich wodę.
Emolienty mają za zadanie stworzyć warstwę okluzyjną (ochronną) na włosie, dzięki temu zabezpieczają go przed utratą cennych składników i chronią przed wnikaniem z zewnątrz tych szkodliwych.

Odpowiadają głównie za ich wierzchnią warstwę włosów, dodatkowo chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi; mogą także pomóc osobom, których włosy nadmiernie się puszą lub rozdwajają. Przy tym emolienty, w odróżnieniu od humektantów i protein, znajdziemy w składzie praktycznie każdego preparatu. Ich znaczącą ilość  znajduje się również w kosmetykach do stylizacji, które kończą etap pielęgnacji włosów

Emolienty:

 • Olej rycynowy
 • Olej kokosowy
 • Olej z nasion lnu (siemienia lnianego)
 • Olej z awokado
 • Olej arganowy
 • Olej jojoba
 • Olej z nasion makadamia
 • Oliwa z oliwek
 • Masło Shea (masło karite, masło z masłosza)
 • Olej z nasion słonecznika
 • Olej z nasion Pracaxi
 • Mirra
 • Guma guar (Guar hydroxypropyltrimonium chloride)
 • Wyciąg z korzenia żeń-szenia, to substancja wykorzystywana w produktach kosmetycznych o działaniu regenerującym i odmładzającym. Zawiera saponiny triterpenowe, glikozydy, witaminy (B1, B2, C), proteoglikan – panaxans, aminokwasy.
 • Tocopheryl acetate (Octan tokoferylu jest pochodną tokoferolu czyli witaminy E. )
 • Betaina (TMB – jest to aminokwas roślinny. Wpływa na redukcję utraty wody i tworzy film czyli ciągłą warstwę na włosach)
 • Dicaprylyl ether (jest to emolient suchy. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni film, który zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody z powierzchni, dzięki czemu zmiękcza i wygładza skórę oraz włosy, na skórze pozostawia matowy film.)

Równowaga PEH. Jak dozować proteiny, emolienty i humektanty?

Równowaga PEH (Proteiny-Emolienty-Humektanty) to sposób, dzięki którym twoje włosy otrzymają takie składniki, jakich rzeczywiście potrzebują. Jak jednak zauważyliśmy wcześniej, włosy każdej kobiety różnią się od siebie: to, co doskonale zadziała na jedne włosy, w innych może przynieść niepożądane efekty. Warto więc zapoznać się ze składem kosmetyków, i wybrać te które mogą być odpowiednie właśnie dla Ciebie.

 

Zanim zaczniesz testować kosmetyki, dowiedz się jaki typ włosów posiadasz. Pod tym względem najpopularniejszy jest model przynależności włosów do jednej z trzech grup (nisko-, średnio- i wysokoporowate). Dobrze jest też mieć pod ręką prosty schemat opisujący wzajemne znoszenie efektów rozmaitych składników:

– humektanty równoważą proteiny (i odwrotnie),

– proteiny i humektanty równoważą emolienty,

– ponadto emolienty zapewniają końcowy efekt składnikom preparatu, na swój sposób “domykając” ich działanie.

Pamiętaj że w dziedzinie pielęgnacji włosów najlepiej próbować różnych kosmetyków w różnych dawkach. Może się bowiem okazać, że nasze włosy będą lepiej reagować na produkty ze spłukiwaniem, lub wręcz przeciwnie – najlepiej zadziała na nie preparat bez spłukiwania. Ważne jest również aby pamiętać, że praktycznie każde włosy można zanieczyścić produktami do stylizacji, czy przeproteinować. Zalecamy zatem , raz na jakiś czas dokładnie oczyścić włosy, aby mogły przyjąć dobroczynne składniki naturalne zawarte w kosmetykach do mycia i pielęgnacji.

ZOBACZ WSZYSTKIE PRODUKTY

 

Rekomendowane artykuły